Oborniki Wielkopolskie Online - Twój lokalny portal internetowy Gazeta Internet i komputery Forum dyskusyjne Galeria Katalog stron www Program telewizyjny TV Konsument, prawa konsumentów
Google Szukaj w polskim internecie
Ustaw Oborniki Wielkopolskie Online jako Stronę Startową Dodaj Oborniki Wielkopolskie Online do Ulubionych Online (1)   
 Profil użytkownika
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.

Jeśli nie masz jeszcze konta, możesz założyć je sobie za darmo tutaj.

 Konsument
Praktyczne porady
Abc konsumenta
Tryb dochodzenia roszczeń
Usługi: jak zamawiać, jak reklamować
Wadliwy towar, reklamacja

Szukanie w/g tematów
Dane osobowe
Reklama i marketing
Mam prawo do zdrowia
Sprzedaż poza lokalem firmy
Telekomunikacja
Kosmetyki
Zdrowie
Sprzedaż wysyłkowa
Dzieci
Usługi operatorów telewizyjnych
Usługi turystyczne
Ubezpieczenia
Usługi bankowe i finansowe
Sprawy samochodowe


Akcja Kup Budę

 Kalendarium imprez
Więcej na stronie: Imprezy


 Reklama

 Informacje lokalne
Ruszyła akcja "Nie bądź jeleń, weź paragon"
Kartka z kalendarza - 22 Czerwca
Kartka z kalendarza - 21 Czerwca
Absolutorium udzielone
Kartka z kalendarza - 20 Czerwca
Decathlon fundatorem kolejnych nagród
Kartka z kalendarza - 19 Czerwca

 Internet i komputery
Prawie jak hackerzy
Skaner twarzy poprawi bezpieczeństwo w miastach?
Uwaga na świąteczne e-maile
AMD opóźnia produkcję Barcelony
Szef międzynarodowej szajki hackerów zatrzymany
YouTube "zapcha" Internet?
Niebezpieczne YouTube

 Czy wiesz, że...
Beton - to materiał budowlany, sztuczny kamień powstały ze stwardniałej masy betonowej (mieszanina gł. cementu, wody i kruszywa).
 Home > Konsument
Abc konsumenta

ABC konsumenta - reklama i promocja (dzisiaj tylko 9,99 zł)

10.04.2015 23:42:00

Czy możemy wierzyć reklamie?

Przywykliśmy traktować reklamy z przymrużeniem oka. Wiemy, że po użyciu cudownego kremu i tak nie będziemy wyglądać jak dwudziestolatka, która go reklamuje. Jednak czy w reklamie może się znaleźć wszystko? Jak daleko może posunąć się twórca reklamy, aby – jeśli nie przekonać – to przynajmniej zainteresować produktem? Reklama nie może wprowadzać konsumentów w błąd. Jeżeli znajdują się w niej jakieś określenia lub informacje, to reklamujący się w ten sposób przedsiębiorca musi mieć dowody, że są one prawdziwe. To producentowi zależy na zdobyciu wiarygodności. I to on bierze odpowiedzialność za to, co komunikuje nam – konsumentom. Zatem, jeśli producent zapewnia, że po zastosowaniu danego specyfiku obwód ud zmniejszy się po miesiącu o 1 cm czy też w przeciągu kilku tygodni będziemy biegle posługiwać się językiem obcym, to mamy prawo nie tylko oczekiwać takich rezultatów, ale wręcz ich wymagać. Przecież pod wpływem takich informacji (obietnic) podejmujemy decyzje rynkowe. Jeśli produkt lub usługa nie spełnia zapewnień zawartych w reklamie, mamy prawo, a nawet powinniśmy złożyć reklamację, powołując się na niezgodność towaru z umową.

W ten sposób można jednak zweryfikować tylko te informacje, które dają się zmierzyć. W żaden sposób nie można ocenić stwierdzeń typu: „super”, „wspaniały”, „cudowny”, które tak często pojawiają się w reklamach. Dlatego zawsze warto zachować sceptycyzm i podchodzić do obietnic zawartych w reklamach z dużą dozą krytycyzmu. Przede wszystkim należy wierzyć sobie i polegać na własnym zdrowym rozsądku.

Czy napis na opakowaniu butów „Gwarancja 5 lat” to też reklama?

Takie stwierdzenie to nic innego jak reklama i z gwarancją nie ma wiele wspólnego. Rzeczywiście konsumentowi mogą przysługiwać uprawnienia gwarancyjne nawet wtedy, gdy nie otrzymał karty gwarancyjnej, a tylko powołuje się na reklamę. W takim jednak przypadku w reklamie powinna się też znaleźć informacja o wzajemnych prawach i obowiązkach gwaranta, i konsumenta. Jeżeli na pudełku umieszczono tylko informację o terminie i nie ma wzmianki o tym, do czego zobowiązał się gwarant, to nie można mówić o udzieleniu gwarancji.

Czy opakowanie produktu można potraktować jako reklamę?

Tak, ponieważ opakowanie służy m. in. reklamowaniu produktu i często wpływa na nasze pierwsze wrażenie o produkcie. Są towary, np. perfumy, dla których opakowanie jest kluczową formą reklamy. Jeśli dodatkowo wspomnimy o wzroście sprzedaży samoobsługowej, gdzie opakowanie musi mówić jak najwięcej o produkcie, przyciągać nasze spojrzenie właśnie na ten a nie inny stojący na półce, łatwo zrozumieć, jak ważną rolę ono odgrywa.

Informacje umieszczone na opakowaniu produktu uważa się za część umowy (pomiędzy sprzedawcą i konsumentem). Z tego względu powinny one być jasne, zrozumiałe, prawdziwe, niewprowadzające w błąd ani tekstem, ani znakiem graficznym i podane w języku polskim. Wymagania dotyczące informacji umieszczanych na produktach żywnościowych, odzieży, lekach, produktach elektronicznych precyzują szczegółowe przepisy.

Czy możemy domagac się produktu po takiej samej cenie jak w gazetce reklamowej supermarketu?

Oczywiście, powinniśmy tylko zwrócić uwagę, czy w gazetce nie podano, że promocja obowiązuje w jakimś określonym terminie albo też do wyczerpania zapasów. Może się więc okazać, że nie będziemy mogli kupić reklamowanego towaru, bo już został sprzedany.

Kto z nas mysli o tym, że sztab ludzi pracuje, abyśmy sięgnęli po konkretny produkt?

Zapewne większość z nas o tym wie. Ale kto słyszał o merchandisingu, który – wykorzystując naturalne zachowania każdego konsumenta – zachęca go do kupowania. Już dawno zauważono, że w sklepie najczęściej kierujemy się i patrzymy w prawo, najczęściej sięgamy po produkt prawą ręką, najlepiej widzimy towar na wysokości od jednego metra do poziomu oczu, nasze oko rejestruje nie więcej niż 1/3 marek znajdujących się na półce. Zauważono też, że im dłużej konsument przebywa w sklepie, tym więcej kupuje. Dlatego, aby zatrzymać nas jak najdłużej i w przyjemnej atmosferze, do której będziemy chcieli powracać, specjalnie organizuje się ruch w sklepie, stwarza przy wejściu strefy cenowo-promocyjne, posługuje się muzyką, aby nadać tempo poruszającym się klientom, czy nawet wykorzystuje wiedzę o oddziaływaniu zapachów na reakcje i zachowania ludzi. Pachnie świeżo pieczony w sklepie chleb, a my czujemy się nie tylko głodni, ale również zapach ciepłego chleba nastraja pogodnie, bo chyba dla wszystkich z nas jest to wyjątkowo przyjemny zapach. Sprzedawcy wiedzą też, że im bardziej produkt jest widoczny, tym większe prawdopodobieństwo dostrzeżenia go przez klienta i zakupu. To zaledwie ułamek technik – a może pułapek? – stosowanych przez sprzedawców. Teraz wypada udać się na zakupy i sprawdzić, czy w naszym ulubionym sklepie są one wykorzystywane i czy dajemy się na nie złapać.

Czy dzieci wierzą reklamie? Jak z nimi rozmawiać?

Dzieci cechuje duża łatwowierność i dlatego wierzą reklamie. Szczególnie silnie przemawia do nich reklama telewizyjna, która zaciekawia je tak samo jak nadawana po bloku reklamowym bajka na dobranoc. Dzieci wierzą we wróżki i krasnoludki, wierzą też w to, co widzą na ekranie. Przede wszystkim na rodzicach spoczywa obowiązek wyrobienia w swoich pociechach krytycyzmu wobec reklam. Warto rozmawiać z dzieckiem i zwracać mu uwagę na to, czy produkt spełnia obietnice zawarte w reklamie. Jednak najważniejsze jest wyrobienie w dziecku przekonania, że każdy człowiek jest w pełni wartościową osobą, ważną, niepowtarzalną i godną szacunku bez względu na to, jakie towary kupuje.

Podstawa prawna:

Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego z 27 lipca 2002 r. (DzU z 2002 r. Nr 141, poz. 1176 z późn. zmianami).
Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z 16 kwietnia 1993 (DzU z 1993 r. Nr 47, poz. 211 z późn. zmianami).

Niniejszy artykuł został opublikowany dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej. Za treść dokumentu odpowiadaFederacja Konsumentów, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej. 
Serwis powstał przy współpracy z Federacją konsumentów.Federacja Konsumentów jest niezależną organizacją pozarządową, której głównym celem jest ochrona indywidualnego konsumenta w Polsce.

Pobierz darmowe e-booki
(Nie)bezpieczne aukcje, czyli jak unikniesz ryzyka podczas kupowania na aukcjach internetowych.

 Najczęściej czytane
Zadatek czy zaliczka
ABC konsumenta - co warto wiedzieć o zakupach i reklamacji
ABC konsumenta - wadliwy towar, reklamacja
Umowy poza lokalem przedsiębiorstwa
ABC konsumenta - usługi (Potyczki z fachowcem)
Zawarcie umowy o wykonanie usługi
Słowniczek kosmetyczny
ABC konsumenta - reklamacja usług telekomunikacyjnych (Zawyżony rachunek - płacić, nie płacić)
Reklamacja usługi fryzjerskiej i stomatologicznej
ABC konsumenta - sprzedaż na odległość (Zakupy bez wychodzenia z domu)
Usługi platform cyfrowych
Podstawowe pojęcia w turystyce
Przykłady - usługi
Kazus dotyczący nienależytego wykonania usługi pralniczej
Pułapki w sprzedaży wysyłkowej
Ile wart jest mój podpis
Kilka wskazówek przy zakupie używanych samochodów
Wadliwie wykonana usługa
Sądownictwo polubowne
Odpowiedzialność hotelarza (organizatora turystyki) za rzeczy wniesione do hotelu
| Strona główna | Gazeta | Miszmasz | Internet i komputery | Forum | Galeria | Liga Halowa Piłki Nożnej | Katalog stron www |
| Program telewizyjny | Konsument | Schronisko dla psów Azorek | Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami |
| Stowarzyszenie "Przyjaciel" | Kartka do Świętego Mikołaja | Kontakt |
Copyright © 2004-2006 Oborniki Wielkopolskie Online Wszelkie prawa zastrzeżone