Jeśli nie masz jeszcze konta, możesz założyć je sobie za darmo tutaj.
|
Mips - to jednostka szybkości pracy procesorów (milion przetworzonych instrukcji w ciągu sekundy). |
|
Kosmetyki
|
|
|
|
Bezpieczny kosmetyk
10.04.2015 23:42:00
Ustawa z dnia 30 marca 2001 roku o kosmetykach reguluje rynek kosmetyków w Polsce, dostosowując go do wymagań Unii Europejskiej. Zasadniczym celem uregulowań w zakresie sektora kosmetycznego jest to, aby kosmetyki spełniające wymagania Dyrektywy Kosmetycznej mogły mieć nieskrępowany dostęp do rynku. Systematycznie wprowadzane zmiany w zakresie oznakowania kosmetyków podnoszą bezpieczeństwo ich stosowania. Priorytetem jest zdrowie konsumenta, a zatem musi on przed zakupem kosmetyku otrzymać możliwie najwięcej informacji o produkcie.
Przypomnijmy!
Etykieta kosmetyku powinna zawierać trzy rodzaje danych:
- producencie: podanie nazwy i adresu w UE,
- produkcie: nominalna zawartość, data ważności (jeśli jest krótsza niż 30 miesięcy), wskazówki dotyczące bezpieczeństwa użytkowania, numer serii,
- użytych składnikach: lista składników jest poprzedzona słowem "składniki" lub "ingredients". Nazwy podaje się w nomenklaturze INCI (International Nomenclature Cosmetics Ingredients), substancje zapachowe lub smakowe określa się mianem "parfum" lub "aroma", składniki umieszcza się na liście w porządku malejącym, te których zawartość jest mniejsza niż 1% oraz barwniki umieszcza się w dowolnej kolejności. W przypadku małych opakowań, po umieszczeniu na etykiecie stosownego znaku graficznego, niektóre informacje mogą być załączone w formie ulotki.
Od 11 marca 2005 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie ustalenia listy substancji niedozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonych ilościach, zakresie i warunkach stosowania, listy barwników, substancji konserwujących i promieniochronnych dozwolonych do stosowania w kosmetykach, znaku graficznego wskazującego na umieszczenie dodatkowych informacji oraz znaku graficznego informującego , po jakim czasie od otwarcia opakowania kosmetyk może być stosowany bez stwarzania zagrożenia dla zdrowia użytkownika.
Rozporządzenie implementuje zapisy następujących dyrektyw Unii Europejskiej: 2003/15/WE, 2003/80/WE, 2003/83/WE, 2004/87/WE, 2004/88/WE, 2004/93/WE.
Zmiany dotyczą:
- Okresu trwałości.
- Obecności substancji wchodzących w skład kompozycji zapachowych, które mogą powodować alergie.
W zależności od okresu trwałości, kosmetyki będą znakowane na dwa sposoby:
- Jeżeli kosmetyk zachowuje trwałość równą bądź krótszą niż 30 miesięcy na opakowaniu będzie umieszczona data przydatności najczęściej w formie miesiąc/rok (np. 05/2005) wraz ze zdaniem "najlepiej zużyć przed końcem".
- Jeżeli kosmetyk zachowuje trwałość powyżej 30 miesięcy, data przydatności nie będzie podana. Na opakowaniu pojawi się symbol OTWARTEGO SŁOIKA z literą M. Oznacza to, że okres trwałości kosmetyku liczymy od momentu jego pierwszego użycia i trwa on tyle miesięcy, ile wynosi liczba umieszczona obok lub w środku tego symbolu. Znak graficzny, który informuje, po jakim czasie od otwarcia opakowania kosmetyk może być stosowany bez stwarzania zagrożenia dla zdrowia użytkownika, może być przedstawiony w dowolnym kolorze i wymiarach dostosowanych do wielkości opakowania.
Nowe przepisy odnoszą się do standardowego używania produktu przechowywanego w normalnych warunkach, tj. temperaturze otoczenia i bez bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych.
Niektóre produkty, o trwałości przekraczającej 30 miesięcy, nie wymagają podania okresu trwałości po otwarciu, należą do nich: próbki jednorazowe, produkty jednokrotnego użytku (np. farby do włosów), produkty zamknięte w szczelne opakowania pod ciśnieniem nie mające kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym (np. aerozole) lub kosmetyki odporne na działania mikroorganizmów (mydła).
Uwaga zapach!
Bardzo ważne dla zdrowia konsumenta są informacje o składnikach kompozycji zapachowych mogących wywołać alergie. Każda z kompozycji zapachowych składa się z wielu elementów, tzw. substancji zapachowych, których obecnie używa się ogółem około dwóch tysięcy. Niektóre z tych substancji, u osób wrażliwych, mogą wywołać reakcje alergiczne. Zidentyfikowano 26 takich substancji. Lista zawiera zarówno substancje syntetyczne, jak i pochodzenia naturalnego. Ich nazwy podawane będą w nomenklaturze INCI. Informacja o ich obecności będzie zamieszczona w zależności od stężenia substancji w kosmetyku. Wartości minimalne stężeń mogących wywołać alergie wynoszą 100 ppm (0,01%) dla produktów, które są spłukiwane po użyciu, np. szampony oraz 10 ppm (0,001%) dla produktów, które pozostają na skórze, np. kremy. Zakłada się, że poniżej tych wartości ryzyko wywołania alergii praktycznie nie istnieje.
Lista 26 składników kompozycji zapachowych mogących powodować alergie:
- Amyl Cinnamal
- Anise Alcohol
- Amylcinnamyl Alcohol
- Benzyl Benzoate
- Benzyl Alcohol
- Benzyl Cinnamate
- Benzyl Salicylate
- Citronellol
- Cinnamyl Alcohol
- Farnesol
- Cinnamal
- Hexyl Cinnamal
- Citral
- Butylphenyl Methylprpional Coumarin
- Limonene
- Eugenol
- Linalool
- Geraniol
- Methyl 2-Octynoate
- Hydroxycitronellal
- Alpha-Isomethyl Ionone
- Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene
- Carboxaldehyde
- Evernia Prunastri Extract
- Isoegenol
- Evenia Furfuracea Extract
Korzyści z tej informacji odniosą oczywiście przede wszystkim alergicy. Po zidentyfikowaniu czynnika wywołującego u nich alergię, mogą zrezygnować ze stosowania określonego kosmetyku.
Uwaga deklaracja!
"PRODUKTY NIETESTOWANE NA ZWIERZĘTACH"
Dotychczasowe przepisy pozwalały producentom umieszczać na etykiecie kosmetyku dobrowolną informację, iż produkt ani żaden jego składnik nie był testowany na zwierzętach. Było to jednak często tylko chwytliwe hasło reklamowe!
Obecne przepisy nakładają na producenta kosmetyku obowiązek udokumentowania prawdziwości składanej deklaracji.
A zatem, jeżeli na kosmetyku pojawi się informacja - produkt nietestowany na zwierzętach to znaczy, że producent i jego dostawcy nie wykonywali i nie zlecali wykonywania testów tego typu na kosmetyku, jego prototypie ani żadnym z jego składników.
Europejski system nadzoru nad kosmetykami opiera się na odpowiedzialności producenta za produkt znajdujący się na rynku oraz regularnej kontroli produktu kosmetycznego. Zapewnić to powinno bezpieczeństwo stosowania kosmetyków w przypadkach zwyczajnych, bądź możliwych do przewidzenia warunków użycia. Temu właśnie mają służyć zmiany w obowiązujących przepisach.
|
|
|
|
Serwis powstał przy współpracy z Federacją konsumentów.
Federacja Konsumentów jest niezależną organizacją pozarządową, której głównym celem jest ochrona indywidualnego konsumenta w Polsce.
|
|