Oborniki Wielkopolskie Online - Twój lokalny portal internetowy Gazeta Internet i komputery Forum dyskusyjne Galeria Katalog stron www Program telewizyjny TV Konsument, prawa konsumentów
Google Szukaj w polskim internecie
Ustaw Oborniki Wielkopolskie Online jako Stronę Startową Dodaj Oborniki Wielkopolskie Online do Ulubionych Online (1)   
 Profil użytkownika
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.

Jeśli nie masz jeszcze konta, możesz założyć je sobie za darmo tutaj.

 Konsument
Praktyczne porady
Abc konsumenta
Tryb dochodzenia roszczeń
Usługi: jak zamawiać, jak reklamować
Wadliwy towar, reklamacja

Szukanie w/g tematów
Dane osobowe
Reklama i marketing
Mam prawo do zdrowia
Sprzedaż poza lokalem firmy
Telekomunikacja
Kosmetyki
Zdrowie
Sprzedaż wysyłkowa
Dzieci
Usługi operatorów telewizyjnych
Usługi turystyczne
Ubezpieczenia
Usługi bankowe i finansowe
Sprawy samochodowe


Akcja Kup Budę

 Kalendarium imprez
Więcej na stronie: Imprezy


 Reklama

 Informacje lokalne
Ruszyła akcja "Nie bądź jeleń, weź paragon"
Kartka z kalendarza - 22 Czerwca
Kartka z kalendarza - 21 Czerwca
Absolutorium udzielone
Kartka z kalendarza - 20 Czerwca
Decathlon fundatorem kolejnych nagród
Kartka z kalendarza - 19 Czerwca

 Internet i komputery
Prawie jak hackerzy
Skaner twarzy poprawi bezpieczeństwo w miastach?
Uwaga na świąteczne e-maile
AMD opóźnia produkcję Barcelony
Szef międzynarodowej szajki hackerów zatrzymany
YouTube "zapcha" Internet?
Niebezpieczne YouTube

 Czy wiesz, że...
Palmtop - to komputer przenośny, mieszczący się w dłoni.
 Home > Konsument
Sprawy samochodowe

Kilka wskazówek przy zakupie używanych samochodów

10.04.2015 23:42:01

O czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę przy takim zakupie?


Przede wszystkim, należy sprawdzić czy samochód nie jest skradziony albo obciążony zastawem rejestrowym.

W uchwale siedmiu sędziów z dnia 30 marca 1992 r., wpisanej do księgi zasad prawnych (III CZP 18/92, OSNCP 9/92, poz. 144), Sąd Najwyższy uznał, że nabywca używanego samochodu powinien zachować szczególną ostrożność w celu upewnienia się, czy samochód nie pochodzi z kradzieży. Należy zatem sprawdzić tożsamość zbywcy i jego uprawnienia do dysponowania pojazdem. Dokładnie obejrzeć samochód, przede wszystkim sprawdzić numery silnika i nadwozia, porównać z dowodem rejestracyjnym. Jeżeli pojazd został sprowadzony z zagranicy - także dokumenty potwierdzające legalność tego sprowadzenia. Dodatkowo należy też upewnić się, czy samochód nie jest obciążony prawem zastawu na rzecz osoby trzeciej w sądowym rejestrze zastawów. Zgodnie z ustawą o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów, w razie ustanowienia zastawu na samochodzie, informacja o tym powinna znaleźć się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Adnotacji dokonuje się jednak na wniosek właściciela pojazdu, a właściciel może taką informację zataić i wtedy skutki obciążą niefortunnego nabywcę, który zapomniał sprawdzić, czy samochód nie figuruje w rejestrze zastawów. Zgodnie bowiem z orzecznictwem sądowym, takie zaniechanie oceniane jest jako brak należytej staranności ze strony nabywcy.

Przed kupnem samochodu używanego sprawdź zatem:
  • źródło jego pochodzenia, tj. fakturę zakupu lub umowę kupna - sprzedaży;
  • 17-cyfrowy numer identyfikacyjny nadwozia i numer silnika;
  • książkę serwisową;
  • dowód odprawy celnej;
  • przy zakupie auta sprowadzonego z zagranicy uzyskaj w Komendzie Głównej Policji informację czy pojazd nie jest skradziony;
  • upewnij się w wydziale komunikacji czy nie ma współwłaściciela pojazdu;
  • w sądzie gospodarczym ustal, czy pojazd nie został zastawiony.
Dodatkowo informujemy, że w 10 wydziałach sądów gospodarczych - w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu Rzeszowie, Warszawie i Wrocławiu - można sprawdzić w komputerowej bazie danych, czy dany samochód jest zastawiony. Aby otrzymać zaświadczenie w tej sprawie, trzeba wpłacić 20,- zł na konto Ministerstwa Sprawiedliwości, Biuro Finansowo - Administracyjne, Al. Ujazdowskie 11, 00-950 Warszawa, konto: Nr 15001777 - 801577 - 121770041889. Z dowodem wpłaty można pójść do sądu gospodarczego wydział rejestru zastawów albo wysłać list z zapytaniem do Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych (04 - 175 Warszawa, ul. Ostrobramska 75C), zawsze podając numer nadwozia.

Jeżeli kupujesz samochód za pośrednictwem komisu, to na komisancie ciąży rutynowy obowiązek zbadania na poziomie profesjonalnym każdego przyjmowanego do sprzedaży samochodu pod kątem legalności źródeł jego pochodzenia. Trzeba jednak pamiętać, że na podstawie art. 770 Kodeksu cywilnego komisant ma prawo wyłączyć swoją odpowiedzialność za wady prawne sprzedawanego samochodu, jeżeli podał to do wiadomości kupującego w pisemnej umowie. Wyłączenie odpowiedzialności nie dotyczy wad, o których komisant wiedział lub z łatwością mógł się o nich dowiedzieć. W świetle orzecznictwa sądowego "łatwość" dowiedzenia się przez komisanta o wadzie samochodu ocenia się według miar właściwych dla profesjonalisty, a nie dla laika, a zatem są to wyższe wymogi niż dla przeciętnego nabywcy samochodu. Są jednak komisy, które próbują się od takiej odpowiedzialności zwolnić. Dlatego wskazana jest ostrożność nawet przy zakupie samochodu w komisie.

Nie mniej ważna od stanu prawnego jest prawidłowa ocena stanu technicznego kupowanego samochodu. W tej materii nie wierzmy ustnym zapewnieniom sprzedawcy lub komisanta. Należy żądać aktualnego dowodu przeglądu stanu technicznego samochodu w autoryzowanym serwisie, a w razie jego braku zażądać przeprowadzenia badania technicznego, względnie przejąć inicjatywę w swoje ręce i sprowadzić rzeczoznawcę ds. techniki samochodowej PZM-ot.

Szczególnie ważne jest sprawdzenie układu hamulcowego, zawieszenia, układu kierowniczego, zbieżności kół oraz składu chemicznego spalin, ponadto konieczna jest ocena podzespołów mechanicznych i elektrycznych w skład której wchodzą: kontrola silnika, skrzyni biegów, mechanizmu różnicowego, układu elektrycznego.

Z doświadczeń Federacji Konsumentów wynika, że klienci bardzo często są wprowadzani w błąd zapewnieniem o tym, że samochód nie jest powypadkowy.

Aby uniknąć przykrych niespodzianek tego rodzaju, że po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów nowo zakupiony samochód okazuje się powypadkowym wrakiem, zainteresujemy się bliżej jego stanem technicznym przed zakupem i sprawdźmy to !!!

Wprawdzie w stosunku do samochodów używanych obowiązuje rękojmia za wady prawne i fizyczne (z wyłączeniem normalnego procesu zużycia), jednakże dochodzenie swoich praw jest trudne i długotrwałe, ponieważ zwykle kończy się postępowaniem sądowym. Dołóżmy więc należytej staranności przy zakupie używanego auta, aby uniknąć przykrych i kosztownych niespodzianek.

Jeśli masz więcej pytań dzwoń do prawnika Federacji Konsumentów, od wtorku do piątku, w godzinach 9-14, telefon 0 (22) 827 85 05.

 
Serwis powstał przy współpracy z Federacją konsumentów.Federacja Konsumentów jest niezależną organizacją pozarządową, której głównym celem jest ochrona indywidualnego konsumenta w Polsce.

Pobierz darmowe e-booki
(Nie)bezpieczne aukcje, czyli jak unikniesz ryzyka podczas kupowania na aukcjach internetowych.

 Najczęściej czytane
Zadatek czy zaliczka
ABC konsumenta - co warto wiedzieć o zakupach i reklamacji
ABC konsumenta - wadliwy towar, reklamacja
Umowy poza lokalem przedsiębiorstwa
ABC konsumenta - usługi (Potyczki z fachowcem)
Zawarcie umowy o wykonanie usługi
Słowniczek kosmetyczny
ABC konsumenta - reklamacja usług telekomunikacyjnych (Zawyżony rachunek - płacić, nie płacić)
Reklamacja usługi fryzjerskiej i stomatologicznej
ABC konsumenta - sprzedaż na odległość (Zakupy bez wychodzenia z domu)
Usługi platform cyfrowych
Podstawowe pojęcia w turystyce
Przykłady - usługi
Kazus dotyczący nienależytego wykonania usługi pralniczej
Pułapki w sprzedaży wysyłkowej
Kilka wskazówek przy zakupie używanych samochodów
Ile wart jest mój podpis
Wadliwie wykonana usługa
Sądownictwo polubowne
Odpowiedzialność hotelarza (organizatora turystyki) za rzeczy wniesione do hotelu
| Strona główna | Gazeta | Miszmasz | Internet i komputery | Forum | Galeria | Liga Halowa Piłki Nożnej | Katalog stron www |
| Program telewizyjny | Konsument | Schronisko dla psów Azorek | Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami |
| Stowarzyszenie "Przyjaciel" | Kartka do Świętego Mikołaja | Kontakt |
Copyright © 2004-2006 Oborniki Wielkopolskie Online Wszelkie prawa zastrzeżone