Oborniki Wielkopolskie Online - Twój lokalny portal internetowy Gazeta Internet i komputery Forum dyskusyjne Galeria Katalog stron www Program telewizyjny TV Konsument, prawa konsumentów
Google Szukaj w polskim internecie
Ustaw Oborniki Wielkopolskie Online jako Stronę Startową Dodaj Oborniki Wielkopolskie Online do Ulubionych Online (1)   
 Profil użytkownika
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.

Jeśli nie masz jeszcze konta, możesz założyć je sobie za darmo tutaj.

 Konsument
Praktyczne porady
Abc konsumenta
Tryb dochodzenia roszczeń
Usługi: jak zamawiać, jak reklamować
Wadliwy towar, reklamacja

Szukanie w/g tematów
Dane osobowe
Reklama i marketing
Mam prawo do zdrowia
Sprzedaż poza lokalem firmy
Telekomunikacja
Kosmetyki
Zdrowie
Sprzedaż wysyłkowa
Dzieci
Usługi operatorów telewizyjnych
Usługi turystyczne
Ubezpieczenia
Usługi bankowe i finansowe
Sprawy samochodowe


Akcja Kup Budę

 Kalendarium imprez
Więcej na stronie: Imprezy


 Reklama

 Informacje lokalne
Ruszyła akcja "Nie bądź jeleń, weź paragon"
Kartka z kalendarza - 22 Czerwca
Kartka z kalendarza - 21 Czerwca
Absolutorium udzielone
Kartka z kalendarza - 20 Czerwca
Decathlon fundatorem kolejnych nagród
Kartka z kalendarza - 19 Czerwca

 Internet i komputery
Prawie jak hackerzy
Skaner twarzy poprawi bezpieczeństwo w miastach?
Uwaga na świąteczne e-maile
AMD opóźnia produkcję Barcelony
Szef międzynarodowej szajki hackerów zatrzymany
YouTube "zapcha" Internet?
Niebezpieczne YouTube

 Czy wiesz, że...
Dekodowanie - to przywracanie zakodowanym informacjom ich pierwotnej postaci.
 Home > Konsument
Zdrowie

Przyziębienie, co robić?

10.04.2015 23:42:00

Udać się w przyjemną drogę


Co robić w przypadku przeziębienia? Liczne preparaty składające się z wielu substancji czynnych łagodzą ból w małym stopniu. Najlepiej zwalczać objawy pojedynczo przy pomocy niewielu takich substancji.

Dwa dni temu zakradł się wirus - całkowicie banalnie i niezauważenie. Siedział na ręce przeziębionego sąsiada, który porządnie się wykrzyczał. Przy kolejnym podaniu ręki zmienił właściciela, który potarł sobie nos zarażonym palcem wcierając w ten sposób zarazka w błonę śluzową. Dalej czynnik chorobotwórczy utorował sobie drogę do ciała i rozmnożył się. Rozpoczęła się całkiem normalna infekcja grypy - niektórzy nazywają ją przeziębieniem. Raz w roku niemal każdy dorosły zaraża się jednym z ok. 200 różnych wirusów wywołujących przeziębienie. Dzieci poniżej pierwszego roku życia chorują znacznie częściej. Kto odczuwa dolegliwości, zaczyna się bronić . Niemal 1/3 przeziębionych osób kuruje się domowymi środkami bez porady lekarza ale także kupując w aptekach, drogeriach i supermarketach preparaty na kaszel i katar. Według Niemieckiego Zrzeszenia Branżowego Producentów Lekarstw środki na samodzielne leczenie przeziębienia mają największy zbyt - ok. 1,5 mld. marek obrotu. "test" ocenił 24 środki na przeziębienie stosowane w ramach samoleczenia. Wykazano, że żadne lekarstwo, żadna ziołowa kąpiel lub herbata nie skrócą okresu infekcji. Niektóre łagodzą objawy. Stare przysłowie ludowe sprawdza się: nieleczone przeziębienie trwa siedem dni, leczone tydzień.

Nie łykać wszystkiego


Przeziębienie to niemal zawsze złożona dolegliwość, na którą składa się kaszel, katar, gorączka, bóle gardła, głowy i członków ciała. Rzadko wszystko boli naraz. Wyobrażenie uniwersalnych leków na wszelkie objawy jest kuszące ale mało sensowne. Preparaty wielosubstancyjne zawierają często mnóstwo komponentów, których zestawienie, biorąc pod uwagę rodzaj i ilość, pozostaje często niezrozumiałe. Zdarza się, że substancje na poszczególne dolegliwości występują w zbyt małych dawkach. Również skuteczność niektórych substancji składowych nie jest udowodniona.

Kaszlnąć na wirusa


Kaszel jest strażnikiem płuc. Jego spokój zakłócają ciała obce, zanieczyszczenia powietrza oraz śluz oskrzeli. Aby przy samodzielnym leczeniu ożywić produkcję śluzu i ułatwić odkaszlanie, najważniejsza jest woda. Poza tym do dyspozycji mamy dwie różne grupy substacji czynnych: uśmierzające suchy kaszel odruchowy oraz środek wykrztuśny zwiększający wydzielinę. Zasadniczo oba środki nie powinny być stosowane jednocześnie. Jednak nocą można łagodzić kaszel odruchowy środkami uśmierzającymi, a w dzień wywoływać odkaszlanie wykrztuśnymi. Ważne jest, że środki wykrztuśne składające się tylko z jednej substancji całkowicie wystarczają.

Przepędzić zarazki ziołami


Listki, kwiatki, łodygi roślin: niektórzy stawiają na ziołowe mieszanki. Dziś można otrzymać gotowe herbaty sporządzone na bazie recept medycyny ludowej. Herbaty na przeziębienie zajmują pozycję między lekarstwami a tradycyjnymi, domowymi środkami. Jednak skuteczność naparów roślinnych nie jest w zasadzie tak dobrze zbadana jak ta substancji chemicznych. Natomiast pewnikiem jest, że herbaty ziołowe dostarczają organizmowi niezbędnych płynów. Mimo wszystko nie udało się jeszcze dowieść, czy są one rzeczywiście lepsze od innych tradycyjnych napojów jak gorące mleko z miodem czy gorący napój z cytryną.

Kąpiele na przeziębienie


Wyzbyć się wirusów w gorącej kąpieli to gorące życzenie. Wprawdzie takie kąpiele o silnym zapachu aż tak dużo nie dają ale mogą poprawić samopoczucie. Olejki eteryczne jak mentol, olejek eukaliptusowy, miętowy mają łagodne, miejscowo znieczulające działanie. Pobudzają one termoreceptory błony śluzowej nosa, więc pojawia się bardzo przyjemne uczucie łatwiejszego oddychania. Mimo wszystko przy zatkanym nosie nie następuje zmniejszenie obrzęku śluzówki nosa.

Tymczasem nie każdemu służy kąpiel z olejkami. Czasem substancje te drażnią skórę i śluzówki. Mogą nawet wywołać kaszel odruchowy i rozstrzeń oskrzeli.

Udrożnienie nosa


Z powodu wirusów powodujących katar śluzówki tak puchną, że ciężko się oddycha a nos zatyka się. Dolegliwość tę powinno się leczyć miejscowo, ponieważ ogranicza się ona do śluzówki nosa, do której łatwo docierają krople i spray’e. Środki te mogą przynieść krótkotrwałą ulgę. Osoby zakatarzone nie powinny stosować kropli do nosa zmniejszających opuchliznę śluzówki dłużej niż dwa, trzy dni. W przeciwnym razie mogą one nieodwracalnie uszkodzić błonę śluzową.

Źródło: magazyn konsumencki "test", wydawany przez Stiftung Warewntest (nr. 12 Dezember 2001, s. 91) www.test.de

 
Serwis powstał przy współpracy z Federacją konsumentów.Federacja Konsumentów jest niezależną organizacją pozarządową, której głównym celem jest ochrona indywidualnego konsumenta w Polsce.

Pobierz darmowe e-booki
(Nie)bezpieczne aukcje, czyli jak unikniesz ryzyka podczas kupowania na aukcjach internetowych.

 Najczęściej czytane
Zadatek czy zaliczka
ABC konsumenta - co warto wiedzieć o zakupach i reklamacji
ABC konsumenta - wadliwy towar, reklamacja
Umowy poza lokalem przedsiębiorstwa
ABC konsumenta - usługi (Potyczki z fachowcem)
Zawarcie umowy o wykonanie usługi
Słowniczek kosmetyczny
ABC konsumenta - reklamacja usług telekomunikacyjnych (Zawyżony rachunek - płacić, nie płacić)
Reklamacja usługi fryzjerskiej i stomatologicznej
ABC konsumenta - sprzedaż na odległość (Zakupy bez wychodzenia z domu)
Usługi platform cyfrowych
Podstawowe pojęcia w turystyce
Przykłady - usługi
Kazus dotyczący nienależytego wykonania usługi pralniczej
Pułapki w sprzedaży wysyłkowej
Ile wart jest mój podpis
Kilka wskazówek przy zakupie używanych samochodów
Wadliwie wykonana usługa
Sądownictwo polubowne
Odpowiedzialność hotelarza (organizatora turystyki) za rzeczy wniesione do hotelu
| Strona główna | Gazeta | Miszmasz | Internet i komputery | Forum | Galeria | Liga Halowa Piłki Nożnej | Katalog stron www |
| Program telewizyjny | Konsument | Schronisko dla psów Azorek | Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami |
| Stowarzyszenie "Przyjaciel" | Kartka do Świętego Mikołaja | Kontakt |
Copyright © 2004-2006 Oborniki Wielkopolskie Online Wszelkie prawa zastrzeżone