Oborniki Wielkopolskie Online - Twój lokalny portal internetowy Gazeta Internet i komputery Forum dyskusyjne Galeria Katalog stron www Program telewizyjny TV Konsument, prawa konsumentów
Google Szukaj w polskim internecie
Ustaw Oborniki Wielkopolskie Online jako Stronę Startową Dodaj Oborniki Wielkopolskie Online do Ulubionych Online (1)   
 Profil użytkownika
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.

Jeśli nie masz jeszcze konta, możesz założyć je sobie za darmo tutaj.

 Konsument
Praktyczne porady
Abc konsumenta
Tryb dochodzenia roszczeń
Usługi: jak zamawiać, jak reklamować
Wadliwy towar, reklamacja

Szukanie w/g tematów
Dane osobowe
Reklama i marketing
Mam prawo do zdrowia
Sprzedaż poza lokalem firmy
Telekomunikacja
Kosmetyki
Zdrowie
Sprzedaż wysyłkowa
Dzieci
Usługi operatorów telewizyjnych
Usługi turystyczne
Ubezpieczenia
Usługi bankowe i finansowe
Sprawy samochodowe


Akcja Kup Budę

 Kalendarium imprez
Więcej na stronie: Imprezy


 Reklama

 Informacje lokalne
Ruszyła akcja "Nie bądź jeleń, weź paragon"
Kartka z kalendarza - 22 Czerwca
Kartka z kalendarza - 21 Czerwca
Absolutorium udzielone
Kartka z kalendarza - 20 Czerwca
Decathlon fundatorem kolejnych nagród
Kartka z kalendarza - 19 Czerwca

 Internet i komputery
Prawie jak hackerzy
Skaner twarzy poprawi bezpieczeństwo w miastach?
Uwaga na świąteczne e-maile
AMD opóźnia produkcję Barcelony
Szef międzynarodowej szajki hackerów zatrzymany
YouTube "zapcha" Internet?
Niebezpieczne YouTube

 Czy wiesz, że...
ABS (Anti-Blockier-System) - to samochodowy system zabezpieczający przed poślizgiem kół pojazdu (samochodu, motocykla) przy hamowaniu.
 Home > Konsument
Zdrowie

Soczewki kontaktowe

10.04.2015 23:42:01

Wyjmij i wyrzuć


Soczewki kontaktowe na jeden dzień, w wyjątkowych wypadkach soczewki do przedłużonego noszenia przez tydzień, wytrzymują bez codziennej pielęgnacji.

Soczewki kontaktowe dają pełną swobodę ruchów w prawie wszystkich zawodach i przy większości dyscyplin sportowych. Dodatkowe okulary, jak np.: słoneczne lub do czytanie można bez problemu z nimi łączyć. Jednak o te małe poprawiające wzrok szkiełka trzeba każdego dnia starannie dbać. Oznacza to sporo pracy i kosztów na środki do pielęgnacji soczewek. Wyjątkiem od tego są tylko soczewki kontaktowe na jeden dzień lub tydzień, do przedłużonego noszenia.

Na jeden dzień


Jednorazowe soczewki kontaktowe, soczewki na jeden dzień, soczewki do wyrzucenia - to to samo: miękkie soczewki kontaktowe, które nosi się jeden dzień, a po wyjęciu z oka wyrzuca zamiast czyścić i przechowywać do następnego razu. Soczewki te zawierają od 60 do 70% wody, mają średnicę od 14 mm i są tak cienkie, że i tak nie można ich użyć drugi raz. Nawet osoby doświadczone w używaniu soczewek kontaktowych są zadowolone, gdy uda się im te soczewki założyć dobrze już za pierwszym razem. Soczewki te są sprzedawane w małych paletkach, po kilka w rzędzie. Paletki są wypełnione sterylnym roztworem soli i zamknięte odporną na rozerwanie folią z tworzywa sztucznego. Niektórzy producenci zaopatrują swoje produkty w filtr UV. Najczęściej jednorazowe soczewki noszą się dobrze. Wprawdzie może się okazać, że stosowanie dużych, miękkich i wyjątkowo cienkich soczewek jest problemem. Po wyjęciu z opakowania przyklejają się mocno do palców, mogą się wywrócić, złożyć przy zakładaniu. Po kilkukrotnych daremnych próbach umieszczenia ich w oku, mogą stracić tak wiele wody, że nie są już użyteczne i trzeba wziąć nową soczewkę.

Niewielki wybór


Jednorazowe soczewki kontaktowe są dostępne tylko w dość ograniczonym spektrum optycznym. Najczęściej producenci poprzestają na soczewkach między - 6,5 a + 6 dioptrii. Niektóre jednak zaczynają się już od - 12 dioptrii. Prawie nikt nie oferuje soczewek z większym niż podstawowe zagięciem (wymiar zakrzywienia rogówki), więc nie można dobrać produktu do nieforemnych rogówek.

Opakowanie 30 sztuk kosztuje od 20 do 30 euro (także soczewki ze wzmocnionych materiałów). Ponieważ lewe i prawe oko najczęściej mają różną wadę wzroku, oznacza to zakup dwóch opakowań po 30 sztuk. Soczewki kontaktowe o różnej mocy w jednym opakowaniu - to niemożliwe. Niewielu producentów oferuje opakowania po 5 lub 15 sztuk. Obecnie najczęściej w sprzedaży są duże opakowania po 90 lub 180 sztuk.

Gdy używa się stale jednorazowych soczewek kontaktowych, trzeba uważać na datę ważności wydrukowaną na opakowaniu. Jest prawie nie do pomyślenia, że soczewki mogą się zepsuć, gdy są dłużej przechowywane w nienaruszonym oryginalnym opakowaniu, ale producenci odpowiadają za jakość produktu tylko do upływu daty ważności.

Na tydzień


Tygodniowe soczewki kontaktowe są dostępne w wersji na jeden tydzień, na dwa tygodnie lub na cztery tygodnie. Liczba tygodni informuje, po jakim czasie najpóźniej trzeba soczewki wyrzucić. W żadnym razie podana na opakowaniu liczba tygodni nie oznacza, że soczewki można nosić nieprzerwanie w dzień i w nocy! Do tego nadają się wyłącznie soczewki z przedłużoną możliwością noszenia. Można je faktycznie nieprzerwanie pozostawić w oku przez 7 dni i 6 nocy. Soczewki silikonowo-hydrożelowe można nawet stosować bez przerwy przez 30 dni.

Soczewki kontaktowe na dzień i na noc powinno się mimo wszystko pozostawić na wyjątkowe sytuacje: podróż pociągiem sypialnym, nocny przelot samolotem, noclegi poza domem. Nie dotyczy to osób, które nie mogą korzystać z innych dostępnych na rynku środków poprawiających widzenie. Mogą to być niemowlęta, które urodziły się bez soczewek oraz ludzie niepełnosprawni, którym soczewki kontaktowe musi zakładać i zdejmować pomocnik.

Wszystkie te soczewki kontaktowe mają dużą zawartość wody, są cienkie i utrudniają wymianę gazową w rogówce. Dla większości ludzi jednak soczewki kontaktowe na pierwszy rzut oka wydają się znakomitym ułatwieniem. U osób, które noszą soczewki w dzień i w nocy, może się jednak rano okazać, że po przebudzeniu soczewki się kleją. Należy szybko temu zapobiegać stosując krople nawilżające.

Soczewki, które po kilku tygodniach zostały wymienione na nowe, są często pokryte osadem. Dzieje się tak zwłaszcza u osób, u których soczewki powodują zmianę składu płynu łzowego. Taki problem może zmniejszyć częstsza wymiana soczewek.

Tylko soczewki na dobę nie wymagają pielęgnacji. Wszystkie inne trzeba wieczorem wyjmować, czyścić, dezynfekować i zakładać dopiero następnego dnia rano. Soczewki z nowych materiałów starczają na około pół roku i 12 sztuk kosztuje około 200 euro. Są podobnej trwałości, jak inne soczewki.

Ryzyko stanu zapalnego


Soczewki kontaktowe na noc i na dzień w porównaniu z soczewkami, które wyjmuje się na noc, dwudziestokrotnie podwyższają ryzyko stanów zapalnych rogówki. Powodem jest to, że w czasie snu zaopatrzenie rogówki w tlen i tak jest mniejsze, a soczewki kontaktowe jeszcze bardziej go obniżają.


"Konsument. Das Osterreichisch Magazin"

Sierpień 2003

 
Serwis powstał przy współpracy z Federacją konsumentów.Federacja Konsumentów jest niezależną organizacją pozarządową, której głównym celem jest ochrona indywidualnego konsumenta w Polsce.

Pobierz darmowe e-booki
(Nie)bezpieczne aukcje, czyli jak unikniesz ryzyka podczas kupowania na aukcjach internetowych.

 Najczęściej czytane
Zadatek czy zaliczka
ABC konsumenta - co warto wiedzieć o zakupach i reklamacji
ABC konsumenta - wadliwy towar, reklamacja
Umowy poza lokalem przedsiębiorstwa
ABC konsumenta - usługi (Potyczki z fachowcem)
Zawarcie umowy o wykonanie usługi
Słowniczek kosmetyczny
ABC konsumenta - reklamacja usług telekomunikacyjnych (Zawyżony rachunek - płacić, nie płacić)
Reklamacja usługi fryzjerskiej i stomatologicznej
ABC konsumenta - sprzedaż na odległość (Zakupy bez wychodzenia z domu)
Usługi platform cyfrowych
Podstawowe pojęcia w turystyce
Przykłady - usługi
Kazus dotyczący nienależytego wykonania usługi pralniczej
Pułapki w sprzedaży wysyłkowej
Ile wart jest mój podpis
Kilka wskazówek przy zakupie używanych samochodów
Wadliwie wykonana usługa
Sądownictwo polubowne
Odpowiedzialność hotelarza (organizatora turystyki) za rzeczy wniesione do hotelu
| Strona główna | Gazeta | Miszmasz | Internet i komputery | Forum | Galeria | Liga Halowa Piłki Nożnej | Katalog stron www |
| Program telewizyjny | Konsument | Schronisko dla psów Azorek | Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami |
| Stowarzyszenie "Przyjaciel" | Kartka do Świętego Mikołaja | Kontakt |
Copyright © 2004-2006 Oborniki Wielkopolskie Online Wszelkie prawa zastrzeżone